Dysk w chmurze – czy dane są bezpieczne?

Przechowywanie plików w chmurze to bardzo wygodna sprawa. Wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu, aby przejrzeć umieszczone tam dane – bez względu na to, gdzie akurat się znajdujemy. Kluczowe pytanie pojawiające się w tym kontekście dotyczy kwestii związanych z bezpieczeństwem.

dysk cloud

Czym jest chmura?

Mianem chmury określa się potocznie specjalną przestrzeń udostępnianą użytkownikom przez dostawców internetu. Jest to model przetwarzania danych nie wymagający zakupu dodatkowego sprzętu czy oprogramowania. Wyszczególnia się trzy rodzaje chmur:

  • prywatne – stanowią one część organizacji, która jest zarazem autonomicznym dostawcą usługi,
  • publiczne – za tym pojęciem kryją się ogólnie dostępni dostawcy, np. Google,
  • hybrydowe – łączą cechy chmur prywatnych i publicznych; część danych dostępna jest w przestrzeni prywatnej, a część w publicznej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy usługi?

Korzystanie z chmury przynosi wiele korzyści zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Czy jest to bezpieczne? Co do zasady tak, niemniej powinniśmy pamiętać o tym, że czegoś takiego jak stuprocentowe, całkowite bezpieczeństwo żaden dostawca internetu nie jest w stanie zagwarantować. Skąd zatem wiedzieć, gdzie najlepiej przechowywać dane? Jest kilka aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:

  • jakość usług świadczonych przez dostawcę poparta stosownymi certyfikatami – ze szczególnym wskazaniem na:

– normę ISO 27018 obligującą dostawcę do zachowania poufności danych,

– unijną dyrektywę 95/46/WE,

– normy ISO/IEC 27001 i ANSi/TIA-942 obowiązujące na terenie UE i USA,

  • opcje w postaci m.in. szyfrowania połączeń, dwuetapowego logowania.

cloud dysk w chmurze ranking

Co można zrobić we własnym zakresie?

Ponadto każdy użytkownik korzystający z chmury powinien zadbać o zabezpieczenia we własnym zakresie. Niezbędne jest zatem własnoręczne wykonywanie kopii zapasowych, a także ustalenie takiego hasła, które trudno będzie „złamać”. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem aplikacji, które szyfrują pliki współpracujące z chmurami – przykładami takich programów są Dropbox, OneDrive czy Google Driver etc.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *